Przestępstwo, a wykroczenie skarbowe


KONIECZNIE ODWIEDŹ NASZĄ STRONĘ GŁÓWNĄ!

Przestępstwo i wykroczenie skarbowe bardzo często są ze sobą mylone. Ich rozróżnienie jest jednak bardzo ważne zwłaszcza jeżeli popełnimy czyn zabroniony, ponieważ zależy od tego wymiar naszej kary.

Najczęstszym wykroczeniem skarbowym jest niewpłacenie lub wpłacenie niepełnej należności podatkowej. Warunkiem zakwalifikowania czynu do wykroczenia, a nie przestępstwa jest kwota uszczuplonej należności. Nie może ona przekraczać 20 krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w czasie w którym się go dokonało.
Za wykroczenia skarbowe należy uznać również czyny bezpośrednio wskazane przez kodeks karny skarbowy bez względu na kwotę uszczuplenia budżetu. Należą do nich nieustanne opóźnianie się w płatnościach podatku, podszywanie się za inny podmiot bądź notoryczne wystawianie błędnych dokumentów sprzedażowych.

Przestępstwo skarbowe to czyn za który grozi o wiele wyższa kara niż w przypadku wykroczenia. Jest to czyn zabroniony za który grozi kara grzywny w stawkach dziennych, ograniczenie, a nawet pozbawienie wolności. Kodeks karny skarbowy definiuje przestępstwo skarbowe jeżeli przedsiębiorca swoim działaniem narazi budżet publicznoprawny na wartość, wyższą niż limit pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. W przypadku uznania czynu z przestępstwo przedsiębiorca zostanie postawiony przed sądem.