Jak prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Masz małą firmę? Zdecydowałeś się prowadzić samodzielnie księgowość? Musisz prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Sprawdź jak to zrobić.

Małe firmy mogą prowadzić księgowość na zasadach uproszczonych. Podstawowym elementem takiej księgowości jest prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zobowiązane są do tego osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Dotyczy to także spółek jawnych, partnerskich i cywilnych. Ich przychody roczne nie mogą wtedy przekroczyć 1 200 000 euro. Jeśli jednak wykroczą poza tą kwotę to należy prowadzić księgi handlowe, czyli pełną księgowość.

Osoby, które muszą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązane są do jej założenia w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej i poinformowania o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 20 dni od daty założenia tych ksiąg. Zgłoszenie odbywa się tylko raz, nie trzeba robić tego co roku.

W księdze przychodów i rozchodów księgowane są wszystkie operacje finansowe jakie zostały dokonane w naszej firmie. Wszystkie pieniądze które wpłynęły na nasze konto i wszystkie które z niego wypłynęły, zarówno na pensje dla pracowników jak i te wydane na zakup potrzebnych nam materiałów. Prowadzenie KPiR nie jest trudne, można bez większego problemu prowadzić ją samemu.

Są dwa sposoby na prowadzenie KPiR. Można robić to w sposób tradycyjny, czyli zakupić odpowiedni druk i wypełniać go ręcznie. Jest to jednak czasochłonne i wymaga od nas dużego zaangażowania. Łatwiejszy na to sposób to zrobienie tego za pomocą programu komputerowego, który jest do tego przeznaczony. To znacznie ułatwia pracę i nie wymaga tyle poświęcenia.

Wszystkie wpisy, które dokonujemy w księdze przychodów i rozchodów, niezależnie od tego czy są prowadzone papierowo czy komputerowo muszą być dokładne, przygotowane solidnie i starannie. Podatnik musi uzupełniać je codziennie po zakończonej pracy, w porządku chronologicznym, numerować i broszurować.

Samodzielne prowadzenie księgowości nie jest łatwe, dlatego lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Jeśli jednak zdecydujemy się robić to samodzielnie musimy być bardzo dokładni.