Dywidenda

Dywidenda z języka łacińskiego oznacza “rzecz do podziału”. W życiu codziennym pojęciem dywidendy określa się część zysku spółki kapitałowej po odliczeniu już od niego podatku dochodowego, przeznaczona do podziału pomiędzy wspólników/akcjonariuszy bądź dla jedynego wspólnika/akcjonariusza.

Wysokość dywidendy ma duże znaczenie. Wskazuje ona na możliwości i plany inwestycyjne spółki na najbliższy okres, bowiem wyliczana jest na podstawie wyniku finansowego w przedsiębiorstwie. Duży wpływ na wysokość dywidendy ma również decyzja walnego zgromadzenia bądź zgromadzenia wspólników. Zadecydować ona może bowiem, iż większa część zysku pozostanie w spółce, a mniejsza przeznaczona zostanie na dywidendę.

Dywidenda może zostać wypłacona w formie środków pieniężnych lub w formie innych aktyw posiadanych przez podmiot. Wysokość dywidendy, która zostanie przeznaczona do podziału wyliczana jest na podstawie rocznego wyniku finansowego przedsiębiorstwa. O wysokości i terminie wypłaty dywidendy decyduje w spółkach akcyjnych walne zgromadzenie, a w spółkach z ograniczona odpowiedzialnością zgromadzenie wspólników

Kiedy dywidenda może zostać wypłacona? Warunki są następujące:
- zakończenie roku obrotowego (dopuszczalne są również wypłaty zaliczek),
- sporządzenie sprawozdania finansowego oraz jeśli jest to konieczne - zatwierdzenie go przez biegłego rewidenta,
- zatwierdzenie sprawozdania przez walne zgromadzenie lub zgromadzenie wspólników,
- podjęcie decyzji o podziale zysku i wypłacie dywidendy.