Polityka rachunkowości

Jak wiadomo rachunkowość jest szczególnym rodzajem jednostkowej ewidencji gospodarczej. W skrócie można przedstawić rachunkowość jako system ewidencyjny, na który składa się księgowość, rachunek kosztów i sprawozdawczość.

Każda organizacja pozarządowa, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, powinnam opracować własną politykę rachunkowości, inaczej zasady finansowe, według których prowadzone są księgi handlowe. Ustawy – o rachunkowości i podatkowe, mówią o ogólnych zasadach księgowości, jednak to od polityki rachunkowości zależą konkretne reguły i praktyki przyjęte w organizacji do prowadzenia rachunkowości.

Politykę rachunkowości sporządza się w formie dokumentu opisującego zasady finansowe obowiązujące w organizacji. Opracowywana jest przez księgowego wspólnie z zarządem lub osobą odpowiedzialną za zarządzanie finansami w organizacji. Polityka rachunkowości można zostać opracowana przez zespół wewnątrz organizacji lub zlecona podmiotowi zewnętrznemu, np. biuru rachunkowemu.

Opracowana polityka rachunkowości, uwzględniająca zarówno wymagania ustawy i odpowiednie rozporządzenia, a także specyfikę działalności organizacji; powinna zostać spisana i przyjęta przez zarząd. To właśnie zarząd ponosi odpowiedzialność za dokument na podstawie uchwały.

W ramach sposobu prowadzenia ksiąg handlowych, jednostka gospodarcza powinna ustalić, m.in.:
  • zakładowy plan kont, 
  • wykaz ksiąg rachunkowych,
  • system przetwarzania danych.