Co wybrać? VAT czy zwolnienie z VATu?

Twoim marzeniem jest założenie własnej działalności gospodarczej? Chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie, czy opłaca się zostać płatnikiem podatku VAT? Nie uzyskamy jednego rozwiązania dla wszystkich podmiotów planujących otworzyć własną działalność gospodarczą. Wszystko jest uzależnione bowiem od rodzaju Twojej działalności, jak i również od grupy odbiorców, którym będziesz sprzedawał swoje towary czy usługi.

Definicja podatku od towarów i usług

VAT to tak zwany podatek od wartości dodanej, a na terenie Polski określa się go też mianem podatku od towarów i usług. Podatek od towarów i usług płaci się jedynie od przychodów osiągniętych ze sprzedaży, dlatego że istnieje możliwość pomniejszenia podatku VAT należnego o naliczony.
VAT należny tyczy się sprzedaży usług lub towarów przez naszą firmę. Podatek ten trzeba zapłacić do właściwego Urzędu Skarbowego.
VAT naliczony pojawia się w przypadku zakupu danego towaru czy usługi. Nalicza go nasz kontrahent, u którego dokonujemy transakcji zakupu.

W jakiej sytuacji opłaca się zostać płatnikiem podatku VAT?

Potrącenie podatku od towarów i usług łączy się z obowiązkiem otrzymania statusu vatowca. W przypadku, kiedy nabywcy naszych towarów bądź usług są także płatnikami VAT, naliczony przez nas podatek od towarów i usług będą mogli sobie odliczyć. My natomiast uzyskamy możliwość potrącenia podatku od towarów i usług od naszych zakupów. Od momentu, gdy zostaniemy płatnikami podatku VAT, interesować nas będzie wyłącznie kwota netto.

Obowiązkowo zwolnieni z VAT

Nie każdy ma możliwość odliczenia VATu naliczonego. Istnieje bowiem takie pojęcie jak przedmiotowe lub podmiotowe zwolnienie z podatku od towaów i usług. Dotyczy ono na przykład lektorów języków obcych lub lekarzy. Inni biznesmeni mają możliwość wybrać zwolnienie z podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy ich obroty wygenerowane w ciągu roku nie przekraczają kwoty 150 tys. zł.

Drugi przypadek, czyli podmioty skazane na podatek VAT

Istnieją też tacy przedsiębiorcy, którzy muszą zostać podatnikami VAT. Nie jest to zależne od wysokości obrotów. Są to zazwyczaj osoby handlujące produktami ze złota, a także wszelkiego rodzaju osoby oferujące usługi doradcze.

Vatowiec powinien mieć na uwadze to, że w każdym momencie w jego jednostce gospodarczej może zostać przeprowadzona kontrola przez US. Czemu tak jest? Ze względu na to, że podatek od towarów i usług jest jednym z głównych dochodów budżetowych. Decydując się więc na zostanie podatnikiem VAT, postaraj się o odpowiednie rozliczenie z fiskusem. W przypadku, gdy księgowość Twojej firmy powierzyłeś biurowi rachunkowemu, ono bierze na siebie odpowiedzialność za rozliczenia. Natomiast, gdy zajmujesz się tym sam, skorzystaj z odpowiedniego programu księgowego.

Płatnikiem podatku VAT zostaniesz po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego VAT-R.