Umowa zlecenie, a umowa o dzieło - czym się różnią?

Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są dokumentami cywilnoprawnymi, pełną jednak inne funkcję. 

W przypadku umowy o dzieło akt zawierany jest pomiędzy zlecającym, a przyjmującym. Jedna ze stron zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, natomiast pracodawca do zapłaty określonego wynagrodzenia. Przedmiotem współpracy muszą być czynności, które dadzą widoczny rezultat - zarówno materialny, jak i niematerialny.

Umowa zlecenie to zawarty akt, w którym od osoby wymagane jest wykonanie pewnej czynności prawnej z należytą starannością w zamian za określone świadczenie.

Różnicą pomiędzy jedną, a drugą formą zatrudnienia polega na odpowiedzialności za wykonanie. W ramach umowy o dzieło wykonawca odpowiada za rezultat swojej pracy, natomiast w drugim przypadku zleceniobiorca zobowiązuje się jedynie do należytego wykonania czynności, która zawarta była w dokumencie nie biorąc odpowiedzialności za ostateczny efekt.

Inną cechą odróżniającą obydwie umowy są przysługujące świadczenia. Osoba, która zobowiązuje się do wykonania dzieła nie ma prawa do ubezpieczeń emerytalnych czy chorobowych. Natomiast wykonawca zlecenia podlega obowiązkowemu opłacaniu składek, czyli od każdego aktu pracownik odprowadzić musi adekwatne świadczenia.