Samochód firmowy


Bycie właścicielem działalności gospodarczej wiąże się z mnóstwem spotkań z kontrahentami, dojazdami do biura i partnerów biznesowych, czasem nawet z odbiorem towarów. Można wykorzystywać w tym celu samochodu prywatnego, ale przy dobrze działającym przedsiębiorstwie lepiej zainwestować w samochód firmowy.

Właściciel podmiotu gospodarczego może rozliczać koszty eksploatacji pojazdów, które wykorzystuje na cele prowadzenia swojej działalności. Wydatki poniesione w ten sposób, np. na ubezpieczenie samochody, będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

Właściciel firmy może wybrać sposób w jaki będzie używał pojazdu. To jak zostanie on zadysponowany, ma wpływ na sposób jego rozliczenia. W zależności od sposobu dysponowania, właściciel ma prawo do określonego rozliczania kosztów eksploatacji.

Sposób zadysponowania, a metoda rozliczenia:
- firmowy - czyli jedynie na cele działalności gospodarczej, pozwala na zliczanie kosztów wartości netto (brutto jeśli jest zwolniony z podatku VAT) z faktur za eksploatację pojazdu
- mieszane - podatnik wykorzystuje pojazd zarówno w firmie jak i prywatnie, zlicza pełną wartość netto/brutto z faktur za jego eksploatację
- kilometrówka - pojazd nie jest majątkiem firmy, ten sposób polega na prowadzeniu ewidencji przebytych tras związanych z działalnością podmiotu gospodarczego, przez co przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 50% VAT z faktur, a ilość przebytych kilometrów “na cele działalności” razy ustawowy wskaźnik wyznacza limit do którego możemy rozliczyć koszty.

AKTUALIZACJA:


Użytkowanie firmowego samochodu ulegnie zmianie od 2019 roku i zmianę tą można uznać za dosyć istotną. Rewolucja wiążę się z zakończeniem kwestii kilometrówki, zmianą sposobu rozliczania wydatków samochodowych, jak i zmianą w limicie amortyzacji.

1. Samochód prywatny, który będzie wykorzystywany w ramach prowadzenia działalności, nie będzie mógł zostać rozliczany na zasadzie kilometrówki. Okazuje się, że w koszty wliczone zostanie jedynie 20% wydatkowanej kwoty. Całkowita wydatkowana kwota będzie mogła zostać zaksięgowana w koszty jedynie w sytuacji, gdy samochód firmowy użytkowany jest jedynie w celach służbowych oraz pod warunkiem, że jego przebieg będzie ewidencjonowany jak dla celów VAT.

2. Kolejna zmiana dotyczyć będzie także limitowania rat leasingowych w kosztach. Od nowego roku nie będziemy zaliczać w koszty całości wydatków wiążących się z eksploatacją leasingowanego i wynajmowanego pojazdu.